Fotografi skapt av

Laget mellom 1883-04-15 og 1883-04-22

Signatur: ubb-trom-144




Eies av Billedsamlingen

Tidligere anvendt tittel: "Johannes Isaksen Vik, Kvæn" (i bruk frem til 19.06.2025)

Portrett av Johannes Isaksen Vik. Han var gift med Marit Andersdatter Bongo (også fotografert: ubb-trom-151). Tromholt forteller i boken sin "Under nordlysets straaler" (1885) at Johannes hadde kvensk bakgrunn, men snakket samisk, og fungerte som rettstolk under tinguka i Kautokeino, påsken 1883. Bildet er trolig tatt den samme uken. Dette var en uke med mange samiske og norske tilreisende, som kom for rettsaker, legebesøk, religiøse seremonier og markedet. Mange av disse ønsket også å bli fotografert! Tromholt fikk det travelt, og skapte et utendørs atelier, slik at portrettene fikk en mørk og ren bakgrunn heller enn forstyrrende folkeliv.

Dette bildet er knyttet til emnene Halstørkle, Koftehekte, Kvensk, Mann, Mannsportrett, Samisk mannskofte, Studioportrett, UNESCO

Avbildet:

Johannes Isaksen Vik
(1839 -    )

Hadde kvensk bakgrunn, men snakket samisk, og fungerte som rettstolk under ...

Tilknyttet hendelse

Samling

Kritisk katalogisering

Fra april-september 2025 fikk Billedsamlingen ekstern støtte ... se mer

Sophus Tromholts samling

Norsk:<br>Danske Sophus Tromholt (1851-1896) kom til Bergen so... se mer

Versjon(er):

Teknikk

Tørrplate negativ

Tørrplatene kom i bruk fra 1870-årene. De var ferdig preparerte og kunne fremkalles en tid etter at platen ble eksponert, slik at fotografen slapp å ha tilgang til mørkerom ute i felt.


Kommmentarer fra Disqus er slått av. Tilbakemeldinger og rettelser kan sendes inn på epost til Spesialsamlingene.